The Cost of Eating Healthy

Do you think it costs more money to eat healthy?

I often think so when I am spending a few hundred dollars a month at the grocery store.

SURPRISE!!! A study in the Cambridge Journals concluded that overall there is no significant price difference between more nutrition foods and less nutritious options. The study determined that more nutritious breads were more expensive, $3.36 vs. $2.56 for less nutritious breads, but with both cereal and cookies, the more nutritious options were also more affordable; $2.46 vs. 3.50 for cereal and $2.76 vs. $3.40 for cookies.

Here is what the ADA has to say about eating healthy on a budget.

Here are a few tips for keeping your budget healthy:

  • Eat in Season. Apples and bananas are often available year round but its hard to keep your grocery bill low when you are buying a 1/2 pint of blueberries for close to $5 in the winter
  • Buy Frozen.  Frozen berries (no sugar added) are always good for smoothies, pancakes, to top oatmeal with, or to mix in apple sauce or yogurt. They are messier but a much more cost-effective way to use berries all year long.
  • Buy Canned. Canned fruit(in 100% juice) is also an affordable alternative to the high cost of winter fruit. Pineapple, peaches, pears are always a good choice and can be cut up for “fruit cocktail”
  • Grow your Own. Even if you don’t have the yard, sun, etc. for a full garden, grow what you can; find a sunny spot to hang a tomato plant, grow herbs in your window sill, broccoli grows in the shade.
  • Buy a CSA. Community Sponsored Agriculture Shares are a great way to support local farms, get the freshest food available, and educate your children about where food comes from if you can’t grow it yourself. Many have shares that include pick-your-own.
  • Bake. Baking your own cookies, breads, and pies is often cheaper and you have all the control of what you are feeding your kids. No High Fructose Corn Syrup in YOUR kitchen!!! Bonus: teaching your kids about cooking and nutrition
  • Meal plan and bring a list with you to the store. Put it in your phone if you are like me and always make a list but lose it by the time you get into the store.
  • Use your Freezer. Buy in larger quantities and freeze what you will not use right away. Make large batches and freeze left overs for when you have less time to prepare dinner.

 

p.s. It saves $$$$ in health care costs

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s